Rok 2030 zbliża się nieubłaganie, a cel wyznaczony przez cyfrową dekadę – czyli 20 milionów specjalistów ICT w Europie – wciąż pozostaje ambitnym wyzwaniem. Inicjatywa Code4Europe łączy europejskich interesariuszy związanych z umiejętnościami cyfrowymi, w tym sektor edukacji młodzieży, społeczeństwo obywatelskie, przemysł cyfrowy i rządy, aby wspólnie działać na rzecz wprowadzenia innowacyjnego podejścia do podnoszenia umiejętności cyfrowych wśród młodych Europejczyków.
Koordynatorem krajowego hubu Code4Europe jest Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI).
Głównym celem projektu Code4Europe jest stworzenie zrównoważonej, skalowalnej i skutecznej inicjatywy edukacyjnej, która pozwoli młodym ludziom zdobywać kompetencje cyfrowe oraz odnaleźć się w dynamicznie rozwijającej się branży ICT.
Kluczowym narzędziem do osiągnięcia założeń Code4Europe jest inicjatywa Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU Code Week). W ramach EU Code Week organizowane są wydarzenia edukacyjne, które angażują dzieci oraz młodzież w naukę kodowania i rozwój umiejętności cyfrowych.
Każdy może zorganizować własne wydarzenie lub wziąć udział w zgłoszonych aktywnościach. Wystarczy wybrać temat i grupę odbiorców, a następnie dodać swoją aktywność do mapy lub wyszukać wydarzenia odbywające się w pobliżu.
W ramach Koalicji na rzecz Polskich Innowacji organizujemy konkurs „Granty na kodowanie”, aby wspierać inicjatywy, które promują i rozwijają kodowanie w Polsce, w ramach ekosystemu EU Code Week. Celem konkursu jest przyznanie grantów na działania, które mają potencjał do skalowania i realny wpływ na rozwój umiejętności cyfrowych wśród młodzieży.
Ogólne zasady przyznawania grantów w ramach konkursu:
Rundy konkursu: Przewidujemy dwie rundy konkursu; jeden w roku szkolnym 2025/2026, drugi w roku szkolnym 2026/2027.
Liczba grantów: W każdej rundzie granty otrzyma siedem projektów.
Wysokość grantu: Trzy najlepiej ocenione projekty otrzymają po 1.000,00 Euro, a czwarty — siódmy po 500,00 Euro.
Czas trwania konkursu:
Termin składania wniosków: 19 czerwca 2025 roku, godz. 23:59.
Powiadomienie o laureatach: 19 lipca 2025 roku.
Okres realizacji projektu: 30 grudnia 2025 roku.
Podmioty uprawnione do złożenia wniosku: osoby fizyczne, szkoły (edukacja przedszkolna, podstawowa i średnia, szkoły średnie); biblioteki i podmioty instytucjonalne o podobnym charakterze działające na danym obszarze; organizacje pozarządowe (NGO); organizacje prywatne (w jakiejkolwiek formie prawnej, np. spółki osobowe i kapitałowe); kluby kodowania, CodeDojo i inne stowarzyszenia specjalizujące się w kodowaniu i myśleniu obliczeniowym.
Masz pomysł na edukacyjne warsztaty z programowania? ZGŁOŚ WYDARZENIE!
Formularz dostępny na dole strony.
Ambitnym celem Europejskiego Tydzień Kodowania jest dotarcie do 25 milionów młodych ludzi w ciągu dwóch lat (01.07.2024 – 30.06.2026). Skuteczność realizacji tego celu została wzmocniona poprzez odświeżenie założeń inicjatywy i nadanie mu nowych funkcji i kierunków rozwoju.
W tym zakresie priorytetowe są:
Utrzymany został oddolny charakter inicjatywy, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z jej fundamentalnymi wartościami i wzmocnieniu istniejącej społeczności Code Week.
Działania podejmowane w ramach EU Code Week powinny koncentrować się przede wszystkim na:
EU Code Week może odegrać kluczową rolę w:
Chcesz być na bieżąco z inicjatywami Code4Europe?
Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych Facebook LinkedIn , gdzie dzielimy się informacjami o aktualnych wydarzeniach, naszych partnerstwach i realizowanych projektach.